Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o Malezyjczykach, jest to, że pasjonują się jedzeniem. Malezja odziedziczyła szeroki wachlarz kuchni po swoim tyglu kultur. Tak więc lista malezyjskich potraw do spróbowania z pewnością będzie inna. To trochę jak w Nowym Jorku. Niektóre potrawy może nie pochodzą z Malezji, ale znalazły tam swój dom. Sugerujemy zacząć od tych:

Nasi Lemak
Nasi lemak, dosłownie „tłusty ryż”, składa się z ryżu kokosowego, sambal z krewetkami, smażonych anchois, orzeszków ziemnych, plasterków ogórka i ayam rendang. Mogą występować różnice w dodatkach, ale ryż, ogórek i orzeszki ziemne są w zasadzie podstawą.

Nasi Kerabu
To słynne malezyjskie danie z ryżu wyróżnia się niebieskim ryżem, który podaje się ze smażonym kurczakiem, jajkiem i smażonym keropkiem.

Rendang wołowy
To danie z wołowiny zyskało międzynarodową sławę, gdy Gordon Ramsay przyjechał do Malezji, aby dowiedzieć się, jak ją przyrządzać. Kruchość mięsa i wysoki smak sosu wynikają z kilkudniowego, powolnego gotowania.

Assam laksa
Makaron ryżowy podawany w kwaśnym bulionie z tamaryndowca, doprawiony makrelą i dodatkami warzywnymi. Wywołuje ciepło w tylnej części ust dzięki pikantnej paście.

Curry laksa
To laksa dla tych, którzy preferują kremowe zupy. To ten sam upał, ale bulion jest zagęszczony mlekiem kokosowym.

Smażony ryż
Sycące, obfite danie z ryżu smażonego z marchewką, groszkiem i odrobiną mięsa. Bardziej wykwintne wersje dania mogą zawierać jajko, małe anchois i właściwie wszystko.

Hajański ryż z kurczaka
Duszony, jedwabisty kurczak podawany na ryżu, który został ugotowany z bulionem drobiowym, aby zapewnić ostateczny smak kurczaka.

Ryż z liści bananowca
Jedzenie ryżu z liści bananowca to zdecydowanie doświadczenie. Jak sama nazwa wskazuje, to danie podawane jest na szerokim liściu bananowca. Pośrodku leży łóżko z białego ryżu, posypane chrupiącym pappadom, otoczone zestawem warzyw.

Bak kut teh
Niewiele jest przyjemności takich jak tłuste w bak kut teh, gulasz wieprzowy z słonym bulionem, idealny do maczania w nim pikantnego yau char kwai. Jest w dużym garnku, więc jako dodatek możesz podzielić się nim z miskami ryżu.

Curry z rybią głową
Dokładnie to, co jest napisane na puszce; to indyjskie curry z rybią głową; konkretnie głowa lucjana czerwonego. Wyjątkowi żądni przygód powinni rozkoszować się rybim okiem. Mówi się, że to najlepsza część.

Soupy lou shu fan
Czasami określany jako „makaron z ogonem myszy”, nazwa nie jest tak odpychająca, jak się wydaje. Opisuje kształt makaronu ryżowego, a nie jego smak. Fani Lou shu są świetną zabawą do jedzenia, ponieważ są śliskie od pieprznego bulionu. To miły, czysty posiłek; idealne dla tych, którzy lubią mniej przypraw w swoim jedzeniu.

Briyani
Briyani, danie z mieszanego ryżu, rzekomo z Indii, znalazło kochający dom w Malezji, ponieważ dobry Malezyjczyk nigdy nie odrzuci posiłku, który łączy w sobie ryż, przyprawy i mięso. Briyani z jagnięciny pozostaje zdecydowanym faworytem. Jeszcze raz uważaj na poziom przypraw.