Polityka Malezji opiera się na federalnej monarchii konstytucyjnej, w której głową państwa jest król, a szefem rządu premier. Władzę wykonawczą sprawuje rząd federalny i 13 rządów stanowych. Federalną władzę ustawodawczą sprawuje parlament federalny i 13 zgromadzeń stanowych. Sądownictwo jest niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, chociaż władza wykonawcza zachowuje pewien poziom wpływu na powoływanie sędziów do sądów.

Król Malezji (Yang di-Pertuan Agong)
Federacja Malezji jest federalną monarchią konstytucyjną. Oficjalnie głową państwa jest Najwyższy Gubernator lub Yang di-Pertuan Agong (król). Królowie Malezji są wybierani na 5-letnią kadencję spośród 9 sułtanów stanów Półwyspu Malezyjskiego. Obecnym królem jest Abdul Halim Mu’adzam Shah, następca Mizana Zainala Abidina. 14 października 2011 r. na specjalnym posiedzeniu Konferencji Władców postanowiono, że kolejnym i 14. królem Malezji zostanie 83-letni Abdul Halim Mu’adzam Shah. Po raz pierwszy sułtan zostanie koronowany na króla dwa razy, ponieważ sułtan Abdul Halim Mu’adzam Shah był już królem Malezji w latach 1970-1975.

Były król Malezji; Mizan Zainal Abidin był 17. sułtanem prowincji Terengganu, a mając zaledwie 36 lat, był najmłodszym sułtanem w historii. Mizan Zainal Abidin jest 13. królem Malezji i drugim najmłodszym królem w historii kraju. Został wybrany na króla w wieku 44 lat. Jak prawie wszyscy sułtani w Malezji, Mizan Zainal Abidin kształcił się za granicą, a zanim został sułtanem, zajmował kilka wysokich stanowisk w kraju i za granicą.

Rząd i premier
Rząd ma władzę wykonawczą. Prowadzi ją premier (od 2009 r. i później: Najib Tun Razak, a wcześniej od 6 lat Abdullah Ahmad Badawi). Kongres składa się z dwóch izb: senatu (Dewan Negara) i Izby Gmin (dewan Rakyat). Konstytucja Malezji stanowi, że premier musi zostać wybrany z Izby Gmin, a Yang di-Pertuan Agong (król) ostatecznie wybiera nowego premiera.
Rząd składa się z członków obu Izb Kongresu i rozlicza się z nimi. Na początku 2004 roku rząd przeniósł się do nowo wybudowanej Putrajaya. Kadencja wszystkich 69 członków senatu trwa 6 lat; 36 wybiera się na 13 zebraniach stanowych, a 42 mianuje król. Przedstawiciele Izby wybierani są z okręgów z członkiem w głosowaniu powszechnym. 193 członków Izby Reprezentantów wybieranych jest na maksymalną kadencję 5 lat. Ustawodawca jest podzielony między departamenty prawa federalnego i stanowe.