inhaled steroids jake paul steroids side effects of steroids injection before and after steroids barry bonds before and after steroids arnold schwarzenegger steroids best steroids for cutting how long is immune system compromised after steroids gear steroids how to get steroids do steroids make you tired

Polityka Malezji opiera się na federalnej monarchii konstytucyjnej, w której głową państwa jest król, a szefem rządu premier. Władzę wykonawczą sprawuje rząd federalny i 13 rządów stanowych. Federalną władzę ustawodawczą sprawuje parlament federalny i 13 zgromadzeń stanowych. Sądownictwo jest niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, chociaż władza wykonawcza zachowuje pewien poziom wpływu na powoływanie sędziów do sądów.

Król Malezji (Yang di-Pertuan Agong)
Federacja Malezji jest federalną monarchią konstytucyjną. Oficjalnie głową państwa jest Najwyższy Gubernator lub Yang di-Pertuan Agong (król). Królowie Malezji są wybierani na 5-letnią kadencję spośród 9 sułtanów stanów Półwyspu Malezyjskiego. Obecnym królem jest Abdul Halim Mu’adzam Shah, następca Mizana Zainala Abidina. 14 października 2011 r. na specjalnym posiedzeniu Konferencji Władców postanowiono, że kolejnym i 14. królem Malezji zostanie 83-letni Abdul Halim Mu’adzam Shah. Po raz pierwszy sułtan zostanie koronowany na króla dwa razy, ponieważ sułtan Abdul Halim Mu’adzam Shah był już królem Malezji w latach 1970-1975.

Były król Malezji; Mizan Zainal Abidin był 17. sułtanem prowincji Terengganu, a mając zaledwie 36 lat, był najmłodszym sułtanem w historii. Mizan Zainal Abidin jest 13. królem Malezji i drugim najmłodszym królem w historii kraju. Został wybrany na króla w wieku 44 lat. Jak prawie wszyscy sułtani w Malezji, Mizan Zainal Abidin kształcił się za granicą, a zanim został sułtanem, zajmował kilka wysokich stanowisk w kraju i za granicą.

Rząd i premier
Rząd ma władzę wykonawczą. Prowadzi ją premier (od 2009 r. i później: Najib Tun Razak, a wcześniej od 6 lat Abdullah Ahmad Badawi). Kongres składa się z dwóch izb: senatu (Dewan Negara) i Izby Gmin (dewan Rakyat). Konstytucja Malezji stanowi, że premier musi zostać wybrany z Izby Gmin, a Yang di-Pertuan Agong (król) ostatecznie wybiera nowego premiera.
Rząd składa się z członków obu Izb Kongresu i rozlicza się z nimi. Na początku 2004 roku rząd przeniósł się do nowo wybudowanej Putrajaya. Kadencja wszystkich 69 członków senatu trwa 6 lat; 36 wybiera się na 13 zebraniach stanowych, a 42 mianuje król. Przedstawiciele Izby wybierani są z okręgów z członkiem w głosowaniu powszechnym. 193 członków Izby Reprezentantów wybieranych jest na maksymalną kadencję 5 lat. Ustawodawca jest podzielony między departamenty prawa federalnego i stanowe.