Transport publiczny to podstawowa potrzeba, o której należy wiedzieć, jeśli chcemy odwiedzić miasto poza miastem, a nawet za granicą. Kiedy chcę odwiedzić Malezję, oczywiście dowiaduję się, jaki jest transport w Malezji. Oprócz poznania typu, dowiaduję się również o trasie. Ogólnie rzecz biorąc, transport w Malezji dzieli się na 2, a mianowicie systemy transportu oparte na kolei i autobusach. Oto niektóre z dostępnych środków transportu w Malezji:

Transport kolejowy w Malezji:

KL Monorail
KL Monorail to środek transportu, który łączy KL Sentral z Titiwangsa. KL Monorail obsługuje 11 stacji o długości 8,6 km z dwoma równoległymi mostami kolejowymi.

LRT (lekki szybki tranzyt)
LRT to usługa publicznego transportu kolejowego, która obsługuje dwie główne trasy, linię Kelana Jaya LRT i linię Ampang LRT. Linia Kelana Jaya LRT obsługuje trasy około 27 km z północy na południe, między Kelana Jaya (w dolinie Klang, 17 km od centrum KL) a Gombak (16 km od centrum miasta). W międzyczasie linia Ampang jest podzielona na dwa miejsca docelowe – o długości odpowiednio 20 km i 11 km: obie trasy rozpoczynają się na stacji Sentul Timur LRT na północ od Kuala Lumpur, przy czym pierwsza trasa kończy się na Sri Petaling na południu, a druga linia kończy się w Ampang na przedmieściach na wschód od miasta.

KTM Komuter
Bilety KTM Commuter kupimy w kasie biletowej lub w automatach przy wejściu na stację. Potencjalni pasażerowie mogą również kupić kartę, którą można przeciągnąć przy bramce biletowej przed wejściem do pociągu. Możemy uzupełnić saldo karty i wykorzystać je w przyszłości. Kierunek, do którego zmierza pociąg, jest również wyraźnie widoczny zarówno w wagonie, jak i na stacji, a także łatwy do odczytania, ponieważ używa dwujęzycznego (angielskiego i malezyjskiego), więc nie musisz się bać, nawet jeśli podróżujesz sam.

KLIA Ekspres / KLIA Transit
KLIA Express / KLIA Transit służy jako transport do iz lotniska. Jest to jeden z transportu z lotniska Kuala Lumpur do centrum miasta Kuala Lumpur. Używany pociąg jest bardzo wygodny i wyposażony w klimatyzację i WiFi.

MRT (masowy szybki tranzyt)
MRT jest obsługiwany w Malezji od grudnia 2016, MRT staje się drogą lądową, która jest większa niż LRT. Bilety MRT można kupić w automacie dostępnym na terenie dworca. Ponadto sympatyczni funkcjonariusze pomogą potencjalnym pasażerom w zdobyciu pożądanych biletów. Nieco różni się od biletów na KL Monorail i LRT, automat biletowy na MRT wyda token przy wejściu do bramki wjazdowej i należy go wjechać do bramki wyjściowej po przybyciu na stację docelową.

Transport autobusowy w Malezji:

Szybki-KL
Rapid-KL to biało-niebieski autobus. Płatności za autobus Rapid-KL dokonuje się w autobusie, wrzucając pieniądze do małego pudełka obok paczki kierowcy. Możesz również zbliżyć kartę, jeśli masz, ponieważ nie ma reszty na gotówkę. W RapidKL możemy również kupić lokalne bilety całodzienne, które zabiorą nas do atrakcji turystycznych w Malezji. Oferowane ceny biletów wahają się od 1 RM za całodzienny lokalny bilet autobusowy, 2 RM za całodniowy bilet na autobus miejski i 5 RM za całodzienny bilet na autobus ekspresowy. Bilet CAŁODNIOWY zapewnia nieograniczone przejazdy tą samą usługą (lokalną, miejską lub ekspresową) przez cały dzień.

Go-KL
Go-KL to bezpłatny autobus dostarczany przez rząd Malezji. Ten autobus Go-KL jest dedykowany podróżnym. Do zaplanowanego przyjazdu około 5 minut na przystanek autobusowy.

Autobus KL Hop-On Hop-Off
Korzystanie z autobusu Hop On Hop Off to najodpowiedniejszy sposób na uzyskanie ogólnego obrazu Kuala Lumpur.