Nurkowanie w Malezji jest odpowiednie dla nurków na wszystkich poziomach, ponieważ wody są na ogół spokojne, a rafy chronione, a do większości miejsc nurkowych można dostać się łodziami motorowymi bez potrzeby korzystania z łodzi typu liveaboard.

Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malezyjskiego wyspy oferują odcinki zdrowej rafy koralowej do zwiedzania, a także niektóre szczyty i wraki statków.

We wschodniej Malezji możesz nurkować w Parku Narodowym Miri-Sibuti Coral Reefs lub udać się prosto do Sabah, aby uzyskać dostęp do światowej klasy nurkowania na wyspie Sipadan, Layang-Layang i makro nurkowań na wyspie Mabul. Wyspa Layang-Layang to obszar do głębokich nurkowań do 40m – idealny, jeśli masz odpowiednie certyfikaty.

Oto tylko kilka z najlepszych miejsc nurkowych i miejsc nurkowych w Malezji.

Sipadan i Mabul
Te dwie wyspy są znane na całym świecie wśród płetwonurków. Sipadan szczyci się fenomenalnymi rafami koralowymi i ścianami, obfitością żółwi, pelagicznych, rekinów, płaszczek, ryb szkolnych i imponującą biomasą. Ten chroniony obszar morski jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc nurkowych na Ziemi i trzeba w niego zanurkować, aby w to uwierzyć.

Pobliska wyspa Mabul jest najbardziej znana ze światowej klasy nurkowania w błocie i zwierzakach. Jeśli lubisz polować na niezwykłość, to jest to miejsce do nurkowania. Dla podwodnych fotografów makro możliwości są nieograniczone.

Wyspa Sibuan
Położony w pobliżu Semporny (i w obrębie Parku Morskiego Semporna), Pulau Sibuan jest często w cieniu pobliskich Mabul i Sipadan, ale dla entuzjastów błota to miejsce nie zawodzi. Można tu znaleźć niektóre z najbardziej znanych stworzeń Azji Południowo-Wschodniej, w tym mandarynki i niezliczone gatunki nagoskrzeli, skorupiaków i głowonogów. Fotografowie podwodni powinni mieć gotowe aparaty i być przygotowanym na rozpieszczanie wyboru.

Wyspa Redang
Wyspa Redang leży na terenie Parku Morskiego Terengganu, w pobliżu miasta Kuala Terengganu, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malezyjskiego. Redang oferuje wspaniałe miejsca do nurkowania i doskonałe warunki do nurkowania. „Pulau Lima” to podwodne miejsce nurkowe charakteryzujące się imponującymi, ozdobionymi koralami głazami do około 30 metrów. Kiedy płyną prądy, główną atrakcją nurkowania jest możliwość zobaczenia dużych gatunków pelagicznych, w tym tuńczyka, barakudy, rekina rafowego, manty, a nawet wielorybów.