Najlepszą porą na wizytę w Malezji jest okres od lutego do września, choć kraj jest gorący i wilgotny przez cały rok, przeplatany tropikalnym deszczem. Pora deszczowa na wschodnim wybrzeżu przypada na okres od listopada do lutego, kiedy to na zachodnim wybrzeżu panuje słoneczna, sucha pogoda. Odwrotnie, najbardziej wilgotne miesiące na zachodnim wybrzeżu to kwiecień do październik, które są najbardziej suchymi miesiącami na wschodnim wybrzeżu.

Położona między 1° a 6° N, cała Malezja ma klasyczny klimat równikowy, z wysokimi temperaturami i wilgotnymi miesiącami przez cały rok. Temperatury na poziomie morza wahają się od 21°C do 32°C, natomiast na wyższych wysokościach jest znacznie chłodniej, od 15°C do 25°C. Roczne opady wahają się od 2000 mm do 2500 mm.

Wakacje na plaży można cieszyć się w Malezji przez cały rok, ponieważ wschodnie i zachodnie wybrzeże doświadczają najwilgotniejszych miesięcy o różnych porach roku.

Pora deszczowa na zachodzie półwyspu (kwiecień-październik) przynosi popołudniami burze z piorunami, ale zwykle są one krótkie, a dziwna ulewa jest dobrym sposobem na zmniejszenie wilgotności.

Jednak wschodnie wybrzeże ma zwykle cięższą porę deszczową i najlepiej unikać pory deszczowej (listopad-luty). W tych miesiącach wiele nadmorskich kurortów jest zamykanych i ponownie otwieranych w marcu.

Zachodnie wybrzeże i wyspy Półwyspu Malajskiego są typowo tropikalne; gorąco, słonecznie i wilgotno z prysznicami przez cały rok. We wrześniu i październiku deszcze są bardziej obfite, jednak nawet w porze deszczowej nadal można spędzić tydzień lub dwa wakacje, doświadczając niewiele więcej niż okazjonalne krótkie tropikalne ulewy.

Przy cięższych morzach o tej porze roku nurkowanie jest słabe we wrześniu i październiku z powodu złej widoczności.

Kuala Lumpur i Malakka są zarówno gorące, jak i wilgotne przez cały rok, temperatury wahają się od 22ºC do 32ºC przez cały rok, aw klimacie tropikalnym prysznice występują prawie codziennie. Ulewa w porze deszczowej (kwiecień-październik) nie jest dużo silniejsza niż reszta roku i może przynieść miłą ulgę w czasami dusznej wilgotności.

Malakka korzysta z morskiej bryzy, która obniża temperaturę o 1 lub 2 stopnie, a w wilgotny dzień może to wszystko zmienić!

Położone na wysokości 1500 m n.p.m. Wyżyny Cameron mają wyraźnie inny klimat niż reszta Malezji. Średnie temperatury wynoszą bardzo przyjemne 22 ºC w dzień i stosunkowo chłodne 15 ºC w nocy – to doskonały klimat do uprawy herbaty, kwiatów i owoców, a dla odwiedzających stanowi przyjemny kontrast z gorętszymi obszarami nizinnymi. Typowy dzień to poranne błękitne niebo, deszczowe popołudnia i chłodne noce, z najintensywniejszymi opadami między wrześniem a początkiem grudnia.

Wschodnie wybrzeże jest gorące i słoneczne przez większą część roku, a ciepłe wody Morza Południowochińskiego wytwarzają bryzę, która nieco łagodzi wilgotność. Północno-wschodnie uderzenia monsunowe występują między listopadem a lutym, dlatego w tym okresie najlepiej unikać wysp. Deszcze po tej stronie półwyspu są dużo większe i mogą zakłócać przeprawy łodziami, a niektóre kurorty są w tych miesiącach zamykane i ponownie otwierane w marcu.

Poza północno-wschodnimi miesiącami monsunowymi wschodnie wybrzeże jest zwykle bardziej suche niż reszta Malezji i dlatego oferuje idealne miejsca na wypad na plażę.