Znana z lasów deszczowych, orangutanów i tętniących życiem miast, Malezja jest także domem dla jednych z najpiękniejszych plaż w Azji. Niezależnie od tego, czy szukasz prywatnego zakątka na cichym wybrzeżu, czy też otoczonych palmami plaż z mnóstwem rzeczy do zobaczenia i zrobienia, Malezja na pewno Cię nie zawiedzie.

Ponadto w Malezji nie brakuje opcji na każdą kieszeń i każdy gust: ciche tropikalne wyspy, sekretne małe zatoczki i złote brzegi na stałym lądzie. Podczas gdy plaże sąsiedniej Tajlandii są bardziej skomercjalizowane, Malezja nadal zachowuje wiele ze swojego surowego uroku. Znajdziesz tu mnóstwo kurortów, sportów wodnych i przygód, ale także więcej okazji do leniuchowania na plaży ze znacznie mniejszymi tłumami. W Malezji jest wiele plaży konkurujących o miano najlepszej, ale dla nas najbardziej wyróżniają się poniższe.

Wyspy Perhentian
Niegdyś słabo zaludnione i zamieszkane głównie przez rybaków, Wyspy Perhentian stały się ważnym celem turystycznym Malezji – i chociaż hotele i transport są dziś znacznie lepsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wyspy rozwijają się powoli, zapewniając bardzo naturalny i wciąż dziewicze piękno.

Głęboko turkusowe wody, brzegi z palmami i rafy koralowe bogate w życie morskie (żółwie morskie, płaszczki niebieskie i błazenki są tu liczne) można znaleźć wszędzie, a szlaki przecinają gęstą dżunglę, łącząc różne odcinki plaży wokół wyspa.

Spośród siedmiu wysp Perhentian tylko dwie większe są zamieszkane na stałe. Z nich wyruszają nurkowanie, snorkeling i spływy kajakowe, a także zorganizowany trekking po dżungli i wiele miejsc noclegowych na każdy budżet. Znajdują się tu również jedne z najlepszych nadmorskich kurortów. Nowoczesny ośrodek Alunan Resort oferuje majestatyczne widoki na las deszczowy i ocean na własną część prywatnej plaży, ale prowadzi również własne działania ochronne poprzez projekt adopcji koralowców dla odwiedzających, którzy chcą pomóc w odbudowie rafy koralowej w Malezji.

Bezludne wyspy oferują jedne z najlepszych miejsc do nurkowania z rurką i miękkim piaskiem i można do nich dotrzeć tylko prywatnymi łodziami i wycieczkami.

Kota Kinabalu
Stolica Sabah na północnym krańcu Borneo, Kota Kinabalu, znajduje się tuż nad wodą i jest otoczona Parkiem Narodowym Tunku Abdul Rahman, w którym znajduje się pięć wysp ze wspaniałymi wychodniami z piaskowca, dziewiczym lasem tropikalnym i białymi piaszczystymi plażami, które łagodnie opadają morze.

Wyspy Gaya i Manukan otoczone są pięknymi, zdrowymi rafami koralowymi, które są idealne do snorkelingu i nurkowania. Sapi, jedna z mniejszych wysp, jest dość zajęta w ciągu dnia, ale ci, którzy biwakują tam na noc, w zasadzie będą mieli odległą plażę tylko dla siebie.

Szlaki turystyczne przecinają wyspy i umożliwiają dostęp do jaskiń i zalesionych klifów.

Jeśli oczekujesz wysokiej klasy kurortów i udogodnień, to nie jest to miejsce dla Ciebie. Udogodnienia na wyspach obejmują centrum nurkowe, 20 bungalowów i kilka miejsc do jedzenia – a chociaż jest dostępna bieżąca woda i elektryczność, połączenia nie zawsze są stabilne.

Jednak dla tych, którzy szukają rustykalnego życia na plaży, wyspy nie zawiodą – a stosunkowo nietknięte piękno okolicy jest więcej niż warte drobnych niedogodności.

Batu Ferringhi
Batu Ferringhi, kurort na plaży na obrzeżach popularnego George Town, był pierwotnie bardziej znany jako miejsce uprawiania sportów wodnych (jazda konna o zachodzie słońca i parasailing są tu nadal popularne), ale wybrzeże i jego piękny długi odcinek białego piasku stały się popularnym celem wycieczek wszyscy miłośnicy słońca.

Ze względu na bliskość dużego miasta obszar ten przyciąga wielu lokalnych mieszkańców szukających weekendowego wypadu – ale jest to również świetne miejsce do odwiedzenia dla podróżnych, którzy chcą złapać fale, ale nie mają czasu, aby dotrzeć na wyspy .

Dobrze rozwinięta plaża oferuje wiele opcji jedzenia, spokojne życie nocne, które składa się głównie z muzyki na żywo i wyluzowanych kawiarni, oraz tętniący życiem nocny targ, na którym można kupić wszystko, od niedrogich pamiątek po tradycyjne tkaniny batikowe.