Malezja to kraj kontrastów – eklektyczna mieszanka architektury kolonialnej, oszałamiających parków i plaż, współczesnych drapaczy chmur i wyjątkowego krajobrazu porośniętego plantacjami herbaty. Malezja, tygiel z wpływami z sąsiednich krajów, a także krajów zachodnich, ma coś dla każdego – od światowej sławy Petrona Towers po różnorodność kulturową i religijną, która sprawia, że ​​jest to miejsce wyjątkowe.

Niezależnie od tego, czy już planujesz podróż, czy dopiero odkrywasz możliwości, oto lista najlepszych miejsc do odwiedzenia w Malezji.

Kuala Lumpur
Stolica Malezji i największe miasto ma wiele do zaoferowania podróżnikom. Być może najbardziej znany z Petronas Twin Towers (najwyższych bliźniaczych wież na świecie), KL jest bardzo popularnym miejscem turystycznym i rutynowo znajduje się na liście 10 najczęściej odwiedzanych miast na świecie.

Przez miasto przepływa mieszanka architektury kolonialnej, nowoczesnej, azjatyckiej i malajskiej, nadając mu niepowtarzalny wygląd, którego zwykle nie można znaleźć w innych stolicach Azji Południowo-Wschodniej. Pałac Narodowy i Izba Parlamentu to dwa przykłady oszałamiającej architektury KL – warte zobaczenia, nawet jeśli nie planujesz zwiedzania wnętrza.

Więcej wspaniałych rzeczy do zrobienia podczas pobytu w Kuala Lumpur to wizyta na placu Merdeka, zakupy na ulicy Petaling w Chinatown i zwiedzanie KL Bird Park.

Kuala Lumpur jest uważane za jedno z najlepszych miejsc na zakupy w Azji Południowo-Wschodniej – miasto ma nie tylko prawie 70 centrów handlowych, ale także pełne jest wewnętrznych/odkrytych rynków (takich jak gigantyczny targ centralny z ponad 800 sklepami i straganami) oraz świetne miejsce do zbierania ręcznie rzeźbionego drewna i cyny.

Jeśli nie masz nic przeciwko szybkiej wycieczce poza miasto, ogromne wapienne jaskinie Batu, w których znajdują się święte świątynie i tysiące nietoperzy, znajdują się niecałą godzinę drogi stąd.

George Town
Starsza część drugiego co do wielkości miasta Malezji została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale George Town słynie tak samo z jedzenia, jak i architektury. Znane jako „jedzenie stolica Malezji”, George Town oferuje jedne z najlepszych potraw ulicznych w Azji, najlepiej poznawane w miejscach takich jak nadmorska ulica Gurney Drive i Chulia Street, popularne miejsce dla turystów z plecakami i jedna z najstarszych ulic w mieście.

Chociaż port i nabrzeże George Town jest ulubionym miejscem turystów, jest tu dużo więcej do zobaczenia i zrobienia. Najwyższy drapacz chmur w mieście jest domem dla Rainbow Skywalk w kształcie litery U, zewnętrznej szklanej platformy widokowej ustawionej 68 pięter w powietrzu. Aby mieć mniej nerwowy widok na miasto, wjedź tramwajem na szczyt Penang Hill – pejzaż miasta jest szczególnie piękny w nocy.

Mniej żądni przygód podróżnicy mogą chcieć odwiedzić Batik Painting Museum Penang, zanim kupią batikowe pamiątki z lokalnego targu, lub odwiedzić kolorową XIX-wieczną buddyjską świątynię Kek Lok Si.

Park Narodowy Gunung Mulu
Park, nazwany na cześć góry Mulu, przyciąga turystów z całej Azji, którzy przyjeżdżają tu na trekking, jaskinie, gorące źródła i naturalne piękno, które sprawiło, że to miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wspinacze mogą dotrzeć na szczyt góry Mulu po 24-kilometrowej wędrówce o wysokości 1200 metrów, która zaczyna się w siedzibie parku – ale dla tych, którzy szukają bardziej relaksującego dnia, w parku są również łatwiejsze szlaki.

Głównymi atrakcjami parku są jednak jaskinie i miliony zamieszkujących je nietoperzy. Osadzone głęboko w otaczającym lesie deszczowym i klifach krasowych, jaskinie są rekordzistami na kilka sposobów – w tym z najdłuższym systemem jaskiń w Azji Południowo-Wschodniej i największym na świecie przejściem jaskiniowym. A komora Sarawak o wysokości 115 metrów i długości 600 metrów jest największą komorą jaskiniową na świecie, do której trudno się dostać i którą można zwiedzać tylko w ramach wycieczki z przewodnikiem.

Kajakarstwo, jazda na rowerze górskim i spacery po 500-metrowym skywalku z baldachimem to również popularne zajęcia w parku.


Kuantan
Ze względu na swoje położenie tuż nad Morzem Południowochińskim, być może nie jest niespodzianką, że głównym powodem sławy Kuantan są jego plaże. Plaża Teluk Cempedak znajduje się zaledwie kilka minut od centrum miasta i oferuje wysadzaną drzewami, czystą linię brzegową, podczas gdy w pobliżu plaży Cherating znajduje się rezerwat żółwi, a także kulturalna wioska, która produkuje i sprzedaje tradycyjny batik.

Wodospad Sungai Pandan i park Esplanade, z którego można popłynąć łodzią, aby uzyskać zupełnie inny widok na miasto, są również popularnymi atrakcjami i oferują wiele okazji do zwiedzania okolicy i wędrówek lub pływania.

Muzeum Cyny, znajdujące się na terenie dawnej ogromnej podziemnej kopalni cyny, jest wyjątkową atrakcją, którą warto odwiedzić. W pobliżu odwiedzający znajdą również wiszący most linowy i kompleks Jaskini Charah (przygotuj się na godzinną wędrówkę wśród tropikalnych palm, aby dotrzeć do jaskiń), w którym znajduje się duży leżący Budda.

Langkawi
Langkawi, grupa 99 wysp na północno-zachodnim wybrzeżu Malezji, jest domem dla trzech chronionych parków Geoforest i wielu wysadzanych palmami kokosowymi wybrzeży, które należą do najlepszych plaż w Malezji. Niektóre plaże, takie jak plaża Pantai Cenang, są bardzo popularne wśród turystów, podczas gdy plaże na mniejszych północno-wschodnich wyspach mają tło wapiennych klifów i są bardziej odosobnione.

Aby uzyskać najlepsze widoki na wyspy i ocean, możesz wjechać kolejką linową na wyspę na szczyt jednej z najwyższych gór na wyspie. Będąc tutaj, możesz dostać się na 125-metrowy Langkawi Sky Bridge, chodnik dla pieszych 660 metrów nad poziomem morza. Zaledwie kilka minut od kolejki linowej znajdują się również Wodospady Telaga Tujuh, które oferują piękne, czyste baseny do pływania, a także szlak w dżungli, który biegnie w górę dwóch różnych gór.

Małe muzeum i pola ryżowe w Laman Padi Rice Garden stanowią interesujący szybki przystanek, podczas gdy 50-hektarowy Legenda Langkawi Park oferuje świetną przestrzeń do odkrywania dziedzictwa i historii tego obszaru poprzez wypielęgnowane ogrody, tradycyjne budynki i rzeźby ogry, mityczne stworzenia i inne postacie z folkloru Langkawi.

Góry Cameron
Cameron Highlands to pagórkowaty region z długą tradycją uprawy herbaty na pochyłym zboczu góry. Plantacje herbaty są dziś nadal główną atrakcją i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc, ale Cameron Highlands są również domem dla farm lawendy i truskawek; sady; ogrody ziołowe i szkółki; i promenada Mossy Forest, zawsze mgliste tropikalne środowisko wiecznie zielone z wyznaczonymi ścieżkami, aby zobaczyć z bliska lokalną florę i faunę.

Jeśli masz czas, aby odwiedzić tylko jedną plantację, Plantacja herbaty BOH to dobry wybór – jest to nie tylko największy producent herbaty w Malezji, ale odwiedzający mogą również dołączyć do wycieczek, aby zobaczyć proces parzenia herbaty z bliska, odwiedź sklep z pamiątkami i zbadaj chodniki, które przecinają ziemię.

Aby zapoznać się z praktykami rolniczymi i rolniczymi w Malezji, Mardi’s Agro Technology Park to niespodziewanie zabawne miejsce, w którym można zwiedzić sady owocowe (w tym duży obszar poświęcony niezwykłemu jackfruitowi), a nawet obozować na noc.

Lub odwiedź jedyne muzeum pamiątek w Malezji, The Time Tunnel, w którym możesz zobaczyć odtworzone pokoje i sklepy z początku XX wieku, zagrać w klasyczne gry planszowe i obejrzeć zdjęcia z czasów przedwojennych.

Taman Negara
Taman Negara, chroniony obszar zamieszkany przez 130-milionowy las liściasty, oferuje zajęcia i atrakcje na wiele dni. Oprócz trekkingu po dżungli i obserwowania ptaków, odwiedzający przyjeżdżają tutaj, aby wspiąć się na górę Tahan (uważana za jedną z najtrudniejszych wędrówek / wspinaczek w Malezji), wypróbować chodnik z baldachimem lub wskoczyć na bystrza rzeki Lata Berkoh.

Odkrywanie całego systemu jaskiń wapiennych Gua Telinga zajęłoby tygodnie, ale można dołączyć do indywidualnych wycieczek z przewodnikiem, aby zobaczyć główne jaskinie, w których będziesz musiał się czołgać, przeciskać, przez ciasne podziemne tunele i prawdopodobnie zmoknąć, aby dotrzeć do głównego kancelaria.

Park jest domem dla wielu zagrożonych gatunków, w tym tygrysa malajskiego i bażanta malajskiego – rzadki widok każdego z nich jest przeżyciem samym w sobie.