Po dwóch latach wirtualnych edycji podczas pandemii, Festiwal Literacki George Town (GTLF) w Penang powraca w tym roku do swojej fizycznej formy.

W festiwalu, który odbędzie się w dniach 24-27 listopada, weźmie udział 72 uczestników z 18 krajów.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Poskromienie dzikości”, ukłon w stronę złożonej relacji między „dziczy” a „ludzką naturą”.

„Natura ludzka rodzi się z pustyni. A jednak nieustannie oswajamy nasze instynkty, opieramy się potędze natury i ujarzmiamy życie na ziemi. Nasz świat stoi teraz między cywilizacją a barbarzyństwem. Jak daleko zaszliśmy jako gatunek w naszym nadmiernie zracjonalizowanym społeczeństwie, które ubóstwia wydajność i precyzję, jednocześnie porzucając tajemnice natury i magię wzniosłości?” czytamy we wstępie na stronie GTLF.

GTLF jest reżyserowany przez Pauline Fan, a kuratorem jest Izzuddin Ramli. Zespół kuratorski powiększył się o dwóch nowych kuratorów dla panelu tamilskiego i chińskiego, malezyjską pisarkę tamilską M. Navin i dr Florence Kuek z Universiti Malaya.

W programie rozmowy jeden na jednego, panele dyskusyjne, odczyty, premiery książek, wystawy i warsztaty.

Znani malezyjscy goście to Malezyjski Laureat Krajowy Zurinah Hassan; laureatka Epigram Books Fiction Prize 2022, Karina Robles Bahrin; Fang Lu, zdobywca pierwszej nagrody Nagrody Literackiej Huazong; i artysta wizualny Syarifah Nadhirah.

W programie znalazły się również regionalne i międzynarodowe nazwiska, takie jak indonezyjski poeta i krytyk Nirwan Dewanto; Birmańscy poeci ko ko thett i Nandar; algierski poeta Habib Tengour; Finaliści Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2022 r. Bora Chung i Anton Hur; wybitny poeta, eseista i tłumacz Pierre Joris; ukraiński poeta Andrij Lubka; i wietnamsko-francuski powieściopisarz Thuan.

Od 25 do 27 listopada japońska księgarnia Kinokuniya, oficjalna księgarnia festiwalu, będzie miała pop-up store w UAB Building. Główna strona festiwalu znajduje się wzdłuż Gat Lebuh Cina w George Town.

Wszystkie wydarzenia GTLF są bezpłatne, z wyjątkiem warsztatów pisarskich prowadzonych przez scenarzystów festiwalowych.

Festiwal jest finansowany przez rząd stanowy Penang i produkowany przez Penang Convention and Exhibition Bureau.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *