W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Kakao i Czekolady, który docenia i celebruje pracę drobnych rolników z krajów produkujących kakao na całym świecie.

Co ciekawe, historia czekolady sięga ponad 3000 lat, kiedy ludzie z najwcześniejszych społeczności w Ameryce Środkowej mieli ziarna kakaowe na gęsty płyn do spożycia jako napój.

Od tych pozornie nieszkodliwych początków kakao przemierzało planetę, od Europy po praktycznie każdy inny kontynent na świecie, zmieniając kształt i formę i ciesząc się smakiem batoników czekoladowych, napojów, deserów i wielu innych.

Obecnie światowy rynek czekolady jest ogromny. W 2021 r. był wyceniany na 46,6 mld USD (213 mld RM) i oczekuje się, że będzie rósł o 5% każdego roku do 2029 r.

W Malezji kakao było niegdyś ogromnym towarem, do tego stopnia, że ​​w pewnym momencie kraj ten był trzecim co do wielkości producentem kakao na świecie. Obecnie liczby te spadły, ale Malezja nadal pozostaje jednym z największych producentów kakao w Azji.

Ale pomimo krajowego związku z czekoladą, który sięga dziesięcioleci, większość malezyjskiego kakao jest eksportowana, a co za tym idzie, w kraju jest żałośnie niewielu producentów czekolady od ziaren do tabliczki, a co za tym idzie, bardzo mało możliwości dla Malezyjczyków, by delektować się jednorodną malezyjską czekoladą.

Mimo to niewielu nieustraszonych odważyło się stawić czoła nieznanemu i wyruszyło w podróż, aby produkować malezyjską czekoladę od podstaw. W kraju jest tylko garstka takich producentów od fasoli do batoników, ale praca, którą wykonują, odegrała kluczową rolę w podnoszeniu poziomu rodzimej, rzemieślniczej czekolady i rozwijaniu rosnącego lokalnego apetytu i uznania dla czekolady, która jest w 100% malezyjska.

Co to jest czekoladowy konsjerż?

Chocolate Concierge jest jednym z pionierskich producentów czekolady od ziaren do batonów w kraju, a założyciel marki, Ong Ning-Geng, lepiej znany jako Ning, odegrał kluczową rolę w inicjowaniu rozwoju rzemieślniczego ruchu czekoladowego w Malezji.

Ale po pierwsze, czym jest producent od fasoli do batonów? Producent od ziaren do batonów to zasadniczo jednostka lub osoba, która odpowiada za cały proces produkcji czekolady od poziomu gospodarstwa (uprawa, zbiór i fermentacja ziaren kakaowych) do faktycznego wytwarzania czekolady (prażenie ziaren kakaowych, konszowanie, temperowanie i tworzenie tabliczek czekolady i innych wyrobów czekoladowych).

Ning rozpoczął swoją podróż 12 lat temu od podstawowych narzędzi kuchennych – upił czekoladowe ziarna w domowym tosterze i użył blendera do tworzenia czekoladowych batoników! Wyznaje, że właśnie o to „został ugryziony przez czekoladowego bakcyla”.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *