Cyklon z rykiem wdarł się dziś na wybrzeże Bangladeszu, zabijając co najmniej dziewięć osób, niszcząc domy, wyrywając drzewa i zakłócając połączenia drogowe, energetyczne i komunikacyjne, powiedzieli urzędnicy.

Masowe ewakuacje, zanim cyklon Sitrang wylądował na zachodnim wybrzeżu, pomogły uratować życie, ale pełny zakres ofiar i szkód będzie znany dopiero po przywróceniu komunikacji.

Cyklon nadleciał z Zatoki Bengalskiej wczesnym rankiem z wiatrem w porywach do 88 km/h (55 mil na godzinę) i sztormem o długości około 3 m (10 stóp), który zalał nisko położone obszary przybrzeżne.

Łącza energetyczne i telefoniczne zostały w dużej mierze odcięte, a obszary przybrzeżne pogrążyły się w ciemności, powiedzieli urzędnicy.

Większość zabitych została zmiażdżona przez spadające drzewa.

W obozach dla uchodźców w południowo-wschodnim Bangladeszu nie zgłoszono żadnych większych szkód, gdzie w lichych schronach mieszka ponad milion etnicznych uchodźców Rohingya z sąsiedniej Birmy.

Urzędnicy doradzili prawie 33 tysiącom uchodźców Rohingya, którzy przenieśli się z obozów na podatną na powodzie wyspę w Zatoce Bengalskiej, aby pozostali w domach.

Ulewne deszcze spadły na ulice stolicy Dhaki, powodując powodzie i utrudnienia dla osób dojeżdżających do pracy.

Cyklon dotknął również wschodnioindyjski stan Bengal Zachodni.

W ostatnich latach Azja Południowa doświadczyła nasilających się ekstremalnych warunków pogodowych, powodując szkody na dużą skalę. Ekolodzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą prowadzić do większej liczby katastrof, zwłaszcza w miejscach takich jak gęsto zaludniony Bangladesz.

Farah Kabir, dyrektor grupy ActionAid w Bangladeszu, powiedziała, że ​​w 2022 r. wystąpiły katastrofy klimatyczne, takie jak powodzie i susze, „na skalę, której nigdy wcześniej nie widziano”.

„Kryzys klimatyczny narasta, a tutaj w Bangladeszu czujemy jego okrucieństwo” – powiedział.

„Kiedy ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak cyklon Sitrang, uderzają, społeczności są zdewastowane. Pilnie potrzebujemy dostępu do funduszy, które wspierają społeczności żyjące w realiach kryzysu klimatycznego”.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *