Cyklon z rykiem wdarł się dziś na wybrzeże Bangladeszu, zabijając co najmniej dziewięć osób, niszcząc domy, wyrywając drzewa i zakłócając połączenia drogowe, energetyczne i komunikacyjne, powiedzieli urzędnicy.
Masowe ewakuacje, zanim cyklon Sitrang wylądował na zachodnim wybrzeżu, pomogły uratować życie, ale pełny zakres ofiar i szkód będzie znany dopiero po przywróceniu komunikacji.
Cyklon nadleciał z Zatoki Bengalskiej wczesnym rankiem z wiatrem w porywach do 88 km/h (55 mil na godzinę) i sztormem o długości około 3 m (10 stóp), który zalał nisko położone obszary przybrzeżne.
Łącza energetyczne i telefoniczne zostały w dużej mierze odcięte, a obszary przybrzeżne pogrążyły się w ciemności, powiedzieli urzędnicy.
Większość zabitych została zmiażdżona przez spadające drzewa.
W obozach dla uchodźców w południowo-wschodnim Bangladeszu nie zgłoszono żadnych większych szkód, gdzie w lichych schronach mieszka ponad milion etnicznych uchodźców Rohingya z sąsiedniej Birmy.
Urzędnicy doradzili prawie 33 tysiącom uchodźców Rohingya, którzy przenieśli się z obozów na podatną na powodzie wyspę w Zatoce Bengalskiej, aby pozostali w domach.
Ulewne deszcze spadły na ulice stolicy Dhaki, powodując powodzie i utrudnienia dla osób dojeżdżających do pracy.
Cyklon dotknął również wschodnioindyjski stan Bengal Zachodni.
W ostatnich latach Azja Południowa doświadczyła nasilających się ekstremalnych warunków pogodowych, powodując szkody na dużą skalę. Ekolodzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą prowadzić do większej liczby katastrof, zwłaszcza w miejscach takich jak gęsto zaludniony Bangladesz.
Farah Kabir, dyrektor grupy ActionAid w Bangladeszu, powiedziała, że w 2022 r. wystąpiły katastrofy klimatyczne, takie jak powodzie i susze, „na skalę, której nigdy wcześniej nie widziano”.
„Kryzys klimatyczny narasta, a tutaj w Bangladeszu czujemy jego okrucieństwo” – powiedział.
„Kiedy ekstremalne zdarzenia pogodowe, takie jak cyklon Sitrang, uderzają, społeczności są zdewastowane. Pilnie potrzebujemy dostępu do funduszy, które wspierają społeczności żyjące w realiach kryzysu klimatycznego”.
0 Comments