Fani dinozaurów rzucili okiem na szkielet Tyrannosaurusa rexa, który został wystawiony w Singapurze w piątek przed aukcją w przyszłym miesiącu. Eksperci uznali handel kośćmi na duże pieniądze za „szkodliwy dla nauki”.

Według Christie’s, ważąca 1400 kg rama, składająca się z około 80 kości, będzie pierwszym szkieletem T-rexa wystawionym na aukcji w Azji, który nie podał oszacowań dla tej partii.

Nazwany Shen, co oznacza boski, będzie wystawiany przez trzy dni, zanim zostanie wysłany do Hongkongu, gdzie zostanie sprzedany w listopadzie.

„Żaden z 20 T-Rexów na świecie nie jest własnością ani instytucji azjatyckiej, ani azjatyckiego kolekcjonera” – powiedział Francis Belin, prezes Christie’s Asia Pacific.

„Naprawdę życzymy, aby Shen znalazł tutaj nowy dom wśród naszych azjatyckich kolekcjonerów”.

Uważa się, że dorosły dinozaur, który ma 4,6 metra wysokości i 12 metrów długości, jest samcem. Został wydobyty z prywatnej ziemi w formacji Hells Creek w Montanie w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku.

„Nigdy wcześniej nie widziałam prawdziwej skamieniałości… Czuję się zachwycona, ponieważ jest dość majestatyczna” – powiedziała 33-letnia Lauren Lim, która poszła obejrzeć wystawę.

„Zła wiadomość dla nauki”

Shen — który żył w okresie kredowym około 67 milionów lat temu — nie jest jedynym dinozaurem sprzedanym na aukcji w ostatnich latach.

W lipcu pierwszy szkielet gorgozaura trafił pod młotek za 6,1 mln USD (28,2 mln RM) w Nowym Jorku. Kolejny T-rex, „Stan”, został sprzedany za 31,8 mln USD przez Christie’s w 2020 roku.

Jednak trend na prehistoryczne aukcje budzi niepokój niektórych ekspertów.

„To smutne, że dinozaury stają się zabawkami kolekcjonerskimi dla klasy oligarchów i mogę tylko mieć nadzieję, że ta moda wkrótce się skończy” – powiedział Steve Brusatte, paleontolog z Uniwersytetu w Edynburgu.

Powiedział AFP, że trend to „zła wiadomość dla nauki”, a szczątki należały do ​​muzeów.

Thomas Carr, paleontolog z USA, opisał taką sprzedaż jako „niewątpliwie szkodliwą dla nauki”, nawet jeśli szkielety były badane przed sprzedażą.

„Bezpieczna, stała kolekcja zapewnia, że ​​obserwacje skamieniałości dokonane przez naukowca mogą być testowane i replikowane – a komercyjnie przechowywana skamielina nie ma takiej pewności” – powiedział Carr.

Belin z Christie’s powiedział, że ma nadzieję, że instytucja publiczna kupi Shena i dodał, że cały szkielet został w pełni zbadany, nagrany w 3D i „wszystkie elementy szkieletu zostaną udostępnione opinii publicznej do badań”.

„Mamy wielką nadzieję, że nowy właściciel, niezależnie od tego, czy jest to instytucja, czy prywatna, zapewni, że będzie widoczny dla publiczności” – powiedział Belin. — AFP

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *