Całkowita gorączka denga zgłoszona podczas 47. tygodnia epidemiologicznego (ME) wzrosła o 8,9% lub 1734 przypadków w porównaniu z 1593 w poprzednim tygodniu, mówi dyrektor generalny ds. Zdrowia Tan Sri, dr Noor Hisham Abdullah.

W ciągu tygodnia nie zgłoszono żadnych zgonów z powodu powikłań związanych z gorączką denga.

Powiedział, że skumulowana liczba zgłoszonych dotychczas przypadków gorączki denga wyniosła 56 304, w porównaniu z 23 547 przypadkami w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 139,1%, podczas gdy całkowita liczba zgłoszonych zgonów z powodu gorączki denga w okresie tego roku wyniosła 37, w porównaniu z 18 w 2021 r.

„W tym (47.) tygodniu zidentyfikowano również 54 hotspoty, w porównaniu z 61 hotspotami w poprzednim tygodniu, z 25 hotspotami w Selangor, 19 w Sabah, 7 na Terytoriach Federalnych Kuala Lumpur i Putrajaya, dwoma w Perak i jednym w Sarawak” – powiedział w oświadczeniu, donosi Bernama.

Dr Noor Hisham powiedział, że inwigilacja przeprowadzona na chikungunya zarejestrowała 18 przypadków w 47 ME, z 11 przypadkami w Penang, Selangor (cztery) i po jednym na Terytorium Federalnym Kuala Lumpur i Putrajaya, Negri Sembilan i Melaka.

„Skumulowana liczba przypadków chikungunya do tej pory wynosi 710 przypadków. W celu nadzoru Zika pobrano 1939 próbek krwi i 17 próbek moczu do badań przesiewowych, a wszystkie wyniki były negatywne” – powiedział.

Powiedział, że parki rekreacyjne i place zabaw nadal są obszarami ryzyka zakażenia gorączką denga, dodając, że zły nawyk wyrzucania śmieci bez wyjątku jest zagrożeniem dla zdrowia.

W związku z tym dr Noor Hisham powiedział, że każde gospodarstwo domowe musi wpajać kulturę utrzymywania czystości poprzez niewyrzucanie śmieci bez wyjątku od najmłodszych lat, aby stało się to nawykiem, gdy osiągną dorosłość.

Powiedział, że osoby, które udają się do parków rekreacyjnych, muszą chronić się, stosując środki odstraszające komary, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy komary są aktywne między 5:00 a 7:00 i 17:00 a 19:00.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *