Podróżni z Chin będą musieli wykazać, że uzyskali negatywny wynik testu na Covid-19 w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Sabah od przyszłego roku. Dotyczy to również turystów, którzy podróżują przelotem przez chińskie lotniska.

Rzecznik Sabah ds. Covid-19 Masidi Manjun powiedział, że nowa zasada będzie obowiązywać od 1 stycznia.

W oświadczeniu Masidi powiedział, że było to spowodowane przewidywanym napływem turystów z Chin po niedawnym zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu dla swoich obywateli. Jak dotąd nie ma doniesień o wznowieniu bezpośrednich lotów między Kota Kinabalu a miejscami docelowymi w Chinach po Covid-19.

Sabah jest silnie uzależniona od chińskich turystów, którzy stanowili prawie połowę przyjazdów odwiedzających w latach 2017-2019.

Według Rady Turystyki Sabah 43,4% – czyli prawie 600 000 przyjazdów – pochodziło z Chin w tym okresie, ale w czerwcu tego roku odsetek ten spadł do zaledwie 6,3%.

Wcześniej FMT poinformowało, że wszyscy podróżni przybywający do Malezji będą musieli przejść kontrolę temperatury pod kątem gorączki w związku z obawami dotyczącymi gwałtownego wzrostu przypadków Covid-19 w Chinach.

Minister zdrowia dr Zaliha Mustafa powiedział, że osoby, u których wykryto gorączkę, objawy lub same zadeklarowały (objawy Covid-19), zostaną skierowane do ośrodka kwarantanny lub do władz ds. zdrowia w celu dalszych kontroli.

Jednocześnie wszystkie osoby, które w przeszłości podróżowały do Chin w ciągu 14 dni od przybycia, będą musiały przejść test RTK-Antigen, a próbki zostaną wysłane do badania genomu, jeśli będą pozytywne na Covid-19.

Dotyczy to również osób, które miały bliski kontakt z osobami, które podróżowały do Chin w ciągu ostatnich 14 dni lub wykazują objawy grypopodobne lub ciężką ostrą infekcję dróg oddechowych.

Ministerstwo przeprowadzi również testy PCR na próbkach ścieków z samolotów lecących z Chin. Jeśli okaże się pozytywny na Covid-19, zostanie wysłany do sekwencjonowania genomu.

Wczoraj Reuters poinformował, że infekcje Covid-19 zaczęły rozprzestrzeniać się w Chinach w listopadzie i wzrosły w tym miesiącu po tym, jak Pekin zlikwidował swoją politykę zerowej liczby Covid, w tym regularne testy PCR na populacji.

Zgłoszono również, że ponad połowa pasażerów lotu z Chin do Włoch zaraziła się wirusem.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *