Barisan, z 17 posłami, wycofał się z 27-miesięcznego rządu koalicyjnego.

Ma to zapoczątkować wyścig o zwykłą większość 40 mandatów w 79-osobowym zgromadzeniu państwowym, w przeciwnym razie konieczne mogą być przedterminowe wybory.

Datuk Seri Bung Moktar Radin ogłosił decyzję Sabah Barisan po przewodniczeniu dwugodzinnemu spotkaniu w siedzibie Sabah Umno, które rozpocznie się o godzinie 20:00 w piątek (6 stycznia) wieczorem.

GRS ma 29 członków zgromadzenia, w tym 15 bezpośrednich członków, którzy byli wcześniej z Bersatu, Parti Bersatu Sabah (siedmiu), Sabah STAR (sześć) i jeden z Sabah Progressive Party (SAPP).

Przed ogłoszeniem rząd stanowy GRS-Barisan miał łącznie 46 mandatów.

Rozumie się, że rząd stanowy miał również poparcie Parti Kesejahteraan Demokratik Masyarakat (KDM), która ma trzy mandaty, a także PAS, Parti Bangsa Malaysia, z jednym członkiem zgromadzenia i jednym niezależnym, którzy byli w rządzie stanowym, co oznacza szefa Minister Datuk Seri Hajiji Noor miał wcześniej poparcie 53 zgromadzonych.

W ławie opozycji Parti Warisan ma 19 posłów, podczas gdy Sabah Pakatan Harapan ma siedmiu, w tym czterech z DAP, dwóch z PKR i jednego z Upko.

Ogłoszenie pojawia się około 36 godzin po tym, jak Warisan zwołał konferencję prasową po spekulacjach, że nastąpił ruch w celu obalenia rządu GRS pod rządami Datuka Seri Hajiji Noora.

Oczekuje się, że Barisan połączy siły z Warisan i innymi mniejszymi partiami, aby złożyć ofertę utworzenia kolejnego rządu stanowego.

GRS mógłby również połączyć siły z siedmioma przedstawicielami stanu Sabah Pakatan oraz innymi odłamami i niezależnymi partiami.

„Straciliśmy zaufanie do Hajiji, a on stracił legitymację do pozostania na stanowisku głównego ministra po tym, jak opuścił Parti Pribumi Bersatu Malaysia, aby zostać bezpośrednim członkiem GRS” – powiedział dziennikarzom.

Bung powiedział, że porozumienie jest takie, że Barisan poprze Hajiji jako głównego ministra, który w zamian mianuje ich ministrami i szefami państwowych firm powiązanych z rządem.

Powiedział, że podstawą współpracy pod luźnym parasolem GRS były Sabah Barisan, Perikatan Nasional i Parti Bersatu Sabah w wyborach stanowych w 2020 roku, kiedy pokonali Warisan i Pakatan Harapan.

Powiedział, że Hajiji został wybrany na głównego ministra, ponieważ był przewodniczącym Sabah Bersatu pod rządami Perikatana.

„Kiedy zdecydował się porzucić Bersatu (8 grudnia), cała współpraca się zakończyła” – dodał.

Ponadto powiedział, że Hajiji i GRS naruszyli współpracę z Barisan, zwalniając członka zgromadzenia Usukan Sabah Umno, Datuka Seri Salleha Saida Keruaka, ze stanowiska przewodniczącego państwowego ramienia inwestycyjnego Qhazanah Sabah Berhad.

„Z powodu naruszenia porozumienia politycznego, Sabah Umno zdecydowało, że wszystkich 18 członków zgromadzenia (w tym członek zgromadzenia Segama z Parti Bangsa Malaysia, Datuk Mohamaddin Ketapi) wycofa swoje poparcie i oświadczy, że straciliśmy zaufanie do Hajiji jako głównego ministra” – powiedział. .

Odnosząc się do art. 6 ust. 3 i art. 6 ust. 7 konstytucji Sabah, Bung powiedział, że Hajiji wprowadza w błąd ludzi i sekretarza stowarzyszeń (ROS), mówiąc, że jest bezpośrednim członkiem GRS.

„Jest to sprzeczne z konstytucją stanową, która wymaga, aby główny minister pochodził z partii z najwyższą większością w zgromadzeniu stanowym.

„Prosimy gubernatora Sabah o zbadanie jego stanowiska jako głównego ministra i jego legalności zgodnie z konstytucją stanu” – powiedział.

Bung powiedział, że Hajiji również nie omawiał planów przetasowań w rządzie ogłoszonych wcześniej w piątek, zgodnie z wymogami współpracy między GRS i Sabah Barisan.

Dodał, że decyzja o wycofaniu się dotyczyła 17 członków zgromadzenia i Mohamaddina.

Jednak nie wymieniając nikogo, przyznał, że co najmniej pięciu zgromadzonych musi jeszcze poprzeć ten ruch.

„Wciąż z nimi rozmawiamy, ponieważ jest to decyzja dotycząca partii, a nie jednostki” – powiedział.

Powiedział jednak, że partia nie zawaha się przed podjęciem działań przeciwko każdemu, kto nie podporządkuje się linii partyjnej.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *