Niedziela oznacza początek Roku Królika i ponad miliard ludzi od Chin kontynentalnych po Koreę Południową i Malezję będzie świętować.

Setki milionów ludzi z całego świata będą świętować Księżycowy Nowy Rok i nadejście Roku Królika.

Wiele osób witających Księżycowy Nowy Rok pochodzi z Chin, gdzie obchodzony jest tydzień świąt państwowych. Ale jest to również ważne wydarzenie dla osób pochodzenia chińskiego w takich miejscach jak Malezja, Tajlandia i Singapur, a także dla Wietnamczyków i Koreańczyków.

Ale czym jest Księżycowy Nowy Rok i jak jest obchodzony?

Oto, co musisz wiedzieć:

Czym jest Księżycowy Nowy Rok?
Nowy Rok Księżycowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na cyklach Księżyca i każdego roku przypada na inny dzień – zwykle między końcem stycznia a połową lutego.

W tym roku obchody rozpoczną się 22 stycznia.

W Chinach 15-dniowe święto znane jest również jako Święto Wiosny i jest najważniejszym świętem w roku.

Wydarzenie obchodzone jest także na Tajwanie, w Mongolii, Wietnamie i wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej – m.in. w Indonezji, Malezji, Mjanmie, Filipinach, Singapurze i Tajlandii. W Kambodży też huczne obchody, mimo że nie jest to tam oficjalne święto.

Firmy i urzędy państwowe będą zamknięte przez siedem dni świąt państwowych w Chinach i co najmniej kilka dni w innych krajach. W wielu miastach regionu będzie znacznie ciszej niż zwykle.

Wietnam nazywa festiwal „Tet”, Korea Południowa „Seollal”, a Indonezja „Imlek”. Wietnam ma również swój własny zodiak, który nie obejmuje królika, więc będzie świętować nadejście Roku Kota.

W Indonezji, najbardziej zaludnionym kraju muzułmańskim na świecie, miliony obywateli chińskiego pochodzenia doświadczyło dziesięcioleci dyskryminacji podczas represyjnych rządów byłego prezydenta Soeharto. Zostali zmuszeni do rezygnacji z imion w stylu chińskim i własnego języka oraz nie pozwolono im otwarcie obchodzić festiwalu. Nowy Rok Księżycowy stał się ogólnokrajowym świętem państwowym dopiero w 2002 roku, cztery lata po obaleniu Soeharto.

Obchody Nowego Roku zwykle kończą się Świętem Latarni, chociaż niektóre kraje mają również swoje własne tradycje.

Na przykład w Malezji piętnasty dzień w dialekcie Hokkien znany jest jako Chap Goh Mei (15. partnerem ich marzeń.

Dlaczego jest to Rok Królika?
Chiński zodiak składa się z 12 zwierząt, począwszy od szczura, poprzez wołu, tygrysa, królika, smoka, węża, konia, kozę, małpę, koguta, psa i świnię. Smok jest postrzegany jako najbardziej pomyślny znak i często występuje skok urodzeń podczas smoczych lat.

Zodiak jest postrzegany jako kluczowy dla zrozumienia ludzi, ich zdrowia, bogactwa i życia miłosnego.

Króliczy Rok rozpocznie się w niedzielę i zakończy 9 lutego 2024 roku.

Królik – i każdy, kto urodził się w króliczym roku – jest postrzegany jako cichy i zamyślony. Każde zwierzę zodiaku ma również tratwę szczęśliwych kolorów, liczb i kierunków. Ale na perspektywy każdego roku i na życie każdego człowieka ma również wpływ „pięć żywiołów”: drewno, ogień, ziemia, metal i woda.

Ostatnim króliczym rokiem był rok 2011, kiedy północno-wschodnią Japonią wstrząsnęło tsunami wywołane przez jedno z najpotężniejszych trzęsień ziemi w historii. Zginęło ponad 22 000 osób, a elektrownia jądrowa w Fukushimie została zniszczona. Był to również początek protestów Arabskiej Wiosny i rok, w którym Stany Zjednoczone ogłosiły, że zabiły przywódcę Al-Al-Kaidy, Osamę bin Ladena.

Znani ludzie urodzeni w Roku Królika to naukowiec Albert Einstein, piłkarz David Beckham, aktorka Angelina Jolie i jej kolega aktor i były mąż Brad Pitt.

Jak obchodzony jest festiwal?
Zwyczaje i tradycje często różnią się w zależności od kraju i chińskiego dialektu, którym posługuje się rodzina, ale dla każdego na całym świecie rodzina i jedzenie mają kluczowe znaczenie dla Nowego Roku Księżycowego.

Najważniejszą częścią obchodów jest „kolacja zjazdowa”, podczas której rodzina zbiera się w przeddzień nowego roku, aby cieszyć się bankietem z potrawami wybranymi nie tylko ze względu na ich gust, ale także to, co symbolizują.

W Malezji i Singapurze yee sang jest popularną przystawką rozpoczynającą obchody. Sałatka składająca się z rozdrobnionych owoców i warzyw – takich jak marchew, imbir i pomelo – zwieńczona surową rybą, zwykle łososiem, jest umieszczana na środku stołu.

Goście gromadzą się wokół talerza z pałeczkami w pogotowiu, mieszając składniki i sos oraz dzieląc się życzeniami noworocznymi z innymi gośćmi. Celem jest podrzucenie yee sang jak najwyżej, aby zapewnić szczęście w nadchodzącym roku.

Koniecznie trzeba też ugotować na parze całą rybę – symbolizującą obfitość – albo całego kurczaka z łapkami i głową. Mandarynki są wszechobecne, podobnie jak zapasy przekąsek i ciastek.

Tradycyjnie obiad zawsze odbywał się w domu, ale wraz ze wzrostem dochodów wiele rodzin zaczęło chodzić do restauracji na posiłek.

Categories: Aktualności

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *